Co zrobić, gdy dojdzie do awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej?

Awarie różnych instalacji mogą zdarzyć się w najmniej spodziewanym momencie. Czasami wynikają one z prowadzonych remontów, a kiedy indziej są wynikiem upływu czasu i starzenia się poszczególnych elementów. Co zrobić, gdy dojdzie do usterki instalacji wodno-kanalizacyjnej?

Skorzystanie z pomocy pogotowia hydraulicznego

Jeśli doszło do bardzo poważnej usterki, konieczne jest wezwanie pogotowia hydraulicznego. Okazuje się to niezbędne zwłaszcza w sytuacji, gdy pojawił się wyciek. Jego samodzielne zatamowanie może być bardzo trudne ze względu na wysokie ciśnienie. Z tego powodu, aby nie dopuścić do zalania budynku, konieczne jest wezwanie specjalistów. Warto zapisać numer do sprawdzonej firmy, dzięki czemu w razie nagłej awarii można szybko zadzwonić do odpowiedniego pogotowia hydraulicznego. W większych miastach, takich jak Poznań, istnieje dość duża konkurencja w tym zakresie, dlatego warto przygotować się na potencjalną usterkę.

Pogotowie hydrauliczne w Poznaniui wielu innych miejscowościach na terenie całej Polski działa przez całą dobę. Oznacza to, że jeśli do poważnej usterki dojdzie w weekend czy w godzinach nocnych, specjaliści od razu przyjadą pod wskazany adres i zajmą się naprawieniem awarii. Jeśli problem jest bardziej zaawansowany, hydraulik zajmie się zatamowaniem strumienia, a w ciągu kolejnych godzin przystąpi do prac naprawczych.

Niewielkie usterki w obrębie instalacji wodno-kanalizacyjnej

Jeśli doszło do niewielkich usterek w obrębie instalacji wodno-kanalizacyjnej, nie trzeba wzywać hydraulika od razu. Zwykle można poczekać co najmniej kilka godzin. W tym czasie warto przeczytać opinie o konkretnych specjalistach i wybrać tego, któremu powierzysz naprawę. Dobrze jest jednak skorzystać z pomocy hydraulika jak najszybciej. Awaria w obrębie instalacji może się bowiem pogłębiać, co skutkuje koniecznością przeprowadzenia bardziej kosztownej wymiany. Podczas wizyty specjalista może również doradzić odnośnie prawidłowego sposobu korzystania z instalacji wodno-kanalizacyjnej, by uniknąć kolejnych awarii.

Samodzielne naprawy nie zawsze są dobrym pomysłem

Niektórzy właściciele mieszkań decydują się na samodzielne usunięcie usterek, zwłaszcza gdy nie są one zbyt rozległe. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł. Jeśli nie dysponujesz odpowiednią wiedzą i umiejętnościami w tym zakresie, najlepiej postawić na profesjonalne usługi hydrauliczne. Wówczas można zapobiec sytuacji, w której dojdzie do poważniejszych usterek. Specjaliści nie tylko wiedzą, jak naprawić awarię, lecz także dysponują odpowiednimi narzędziami.

Hydraulik potrafi wykryć przyczynę wystąpienia danej awarii, która nie zawsze jest tak łatwa do zauważenia. Wyciek może być bowiem spowodowany usterką znajdującą się znacznie głębiej. Specjaliści, w razie konieczności, muszą skuć tynki czy nawet kafelki, by dostać się do konkretnych fragmentów rur. Samodzielne działania często pozwalają na ukrycie objawów awarii, ale nie zawsze naprawiają rzeczywisty problem.